Úvěrové podvody – podvodné firmy a osoby a jak se jim bránit?

By | 9.4.2014
Půjčit potřebuje kde kdo a mnohé firmy toho s potěšením zneužívají. Nejenom, že nejednají korektně, mnohdy z nás mohou vytáhnout i nesmyslné zálohy a dostat nás ještě do větších finančních potíží. Proto je třeba dbát na výběr té správné společnosti – ověřit si kupříkladu spokojenost jejích klientů a zaměřit se na jakékoli podezřelé znaky. Obvykle stačí jeden k tomu, abychom věděli, že je třeba dát ruce pryč.

 

Černá listina podvodníků

Na rozmach úvěrových podvodů má bezpochyby vliv ekonomická situace země, podvodníci se však vyskytují v nějaké míře všude a v jakýchkoliv oblastech. Pokud je odhalíme, je rozhodně třeba jednat a zabránit tomu, aby byli podvedeni i další lidé. A jestli to vůbec k něčemu je? Rozhodně ano – pachateli totiž může být činnost zakázána, a to společně s udělením trestu odnětí svobody na 2 až 3 roky.

Podvodné firmy

Mezi známé podvodné „rádoby“ společnosti patří kupříkladu Enyo Insurance. Zkušenosti zákazníků jsou opravdu děsivé, najít je navíc můžeme v každé druhé internetové diskuzi. Zaměstnanci této firmy totiž klienta při sjednávání smlouvy nevezmou do kanceláře – pravděpodobně totiž žádnou nemají. Naopak si vystačí s fast foodem či levnější restaurací. Už v tomto podniku na nás vytasí s nicneříkající smlouvou a požadavkem zálohy. Ta má být vratná a údajně zabránit tomu, že si půjčku nerozmyslíme. Jak nám ale záhy dojde, rozhodně se nám naše finance zpátky nevrátí a onoho obchodního zástupce již nikdy neuvidíme. A jak bychom si mohli všimnout ještě před schůzkou, že je něco špatně? Poměrně jednoduše – Enyo Insurance se pyšní například tím, že půjčí maminkám na mateřské padesát tisíc korun s výhodným úrokem, a to bez jakýchkoli požadavků na bonitu. Trochu zavádějící, nemyslíte?

Na podobném principu „pracuje“ i CM Company, která však peníze předem vymáhá jako zálohu za první splátku. Stejně jako předchozí (a i další, o nichž mluvíme) slíbí, že naše půjčka dorazí do několika hodin na účet. Samozřejmě jde o podvod. Stejně tak je tomu i u firem Callpa a Tanitia Group, u které zmiňme jako zajímavost to, že důvěřivé klienty láká na úvěr až 200 000 Kč.

A co dělat v případě, že narazíme na takovou podvodnou firmu? Žaloba (a ani hromadná žaloba) se bohužel v tomto případě finančně příliš nevyplácí a o něco lepší variantou je nahlášení pachatele na úřadu Policie ČR. Tam podáváme trestní oznámení, se kterým se nepojí žádné náklady a šance na úspěch je podstatně vyšší.

Podvést se můžeme nechat i po telefonu

Napálit se můžeme nechat snadno i po telefonu, často nás navíc nenapadne, abychom se zamysleli nad číslem, které vytáčíme. A jak takový typický příklad vypadá? Podvodníci obvykle využívají placených linek, skrz které potencionální klienti vyřizují úvěr. Obvykle je hovor natahován, je plný dlouhého čekání a my již musíme netrpělivě přešlapovat po místnosti a ptát se sami sebe, zda je to opravdu v pořádku. A opravdu není, nejde totiž o seriózní firmu. Ve výsledku (často i po půl hodině) jsme ujištěni, že půjčku získáváme a smlouva nám dorazí poštou či nám ji donese kurýr – a to společně s financemi. Nic takového se však nestane a nám jen přijde opravdu tučný účet za telefon.

 

Mezi podvodné firmy, které využívají tuto metodu, patří zejména společnost Rickabys. Nutno navíc podotknout, že jsme v hovoru upozorněni hned na začátku na fakt, že je linka placená, avšak s dodatkem, že po podpisu smlouvy nám budou finance za útratu při telefonování navráceny. K podpisu dokumentu však nikdy nedojde…

5 thoughts on “Úvěrové podvody – podvodné firmy a osoby a jak se jim bránit?

 1. m.e.d.v.e.d1

  TAKY JSEM BYL PODVEDEN : CM COMPANY : CHCI TO ALE ŘEŠIT ! JSEM Z OSTRAVY PÍSNĚTE A DOMLUVIME SE CO A JAK ?

  1. Jindrich

   Mam tušeny že jsem taky podveden čekám 4 dny na peníze až dorazí na účet volám a nedostupno ve středu to měli a do patka měla dorazit hotovost na účet ohlasim to golegum na policie jsem z Jaroměre

  2. Jindrich

   Na pište mi klidně já jsem zaplatil 6.500 na vratnou kauci jsem invalidní důchodce a chtěl jsem si půjčit aby jsem mamince zaplatil lázně i pro sebe uvedl jsem jim to a ti hajzlové se nestydy okrádat důchodci a to jsem si ti peníze vzal co jsem měl na léky počkám do zítra a pak to ohlásím chodím o FB pani jestli chcete se spojit tak mi napište na emai děkuji

 2. Lili

  Bohužel jsem si varovné recenze přečetla až poté,kdy mi přes net přišla nabídka “ výhodné půjčky “ a protože jsem se ne vlastní vinou dostala do složité finanční situace,myslela jsem si,že mám řešení na dosah ruky. Poté jsem na základě sms zprávy s číslem účtu složila údajně vratnou kauci 5 200 Kč na účet údajné advokátní kanceláře jako jistinu. Následně mi mailem přišly smlouvy a souhlas s příkazem k inkasu z mého účtu. Odeslala jsem doporučeně veškeré dokumenty a paní v jejich infocentru mě ujistila,že do 48 hodin mám peníze na účtu. Samozřejmě stále nic,je to už pátý den. Na uvedené zákaznické lince 607 934 008 mě naštvaná paní v pondělí tvrdila,že kolega nejdřív musí vyzvednout poštu a že to dělá v úterý a ve čtvrtek a že mám počkat až mi přijde na mail zpráva o doručení dokumentů. V úterý mi zase pán tvrdil,že pro poštu se chodí v pondělí a ve středu a když jsem se s ním začala dohadovat o pravdivosti jejich informací a chtěla jsem kontakt na nadřízeného,zavěsil mi telefon. Dnes pro změnu v uvedeném čase na zákaznické lince měli VYPNUTÝ MOBIL !!! Tluču se do hlavy jak jsem mohla být tak blbá a něco platit předem za nic a jsem si téměř jistá,že neuvidím ani půjčku,ani jistinu pokud to nezačnu řešit přes právníka a na to nemám čas. CM COMPANY patří na Bory !!! Co teď ? Je nějaká šance jak z těch hajzlů chamtivých dostat alespoň zpátky tu kauci ? Máte s tím někdo zkušenost ?

 3. David

  Bohužel jsem naletěl u fyrmy CM Company peníze jsem pslal a smlouvu podepsal a nic jsou to podvodníci souhlasím svámy všemy

Comments are closed.