Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

By | 19.6.2014
debetní karta

Dvě různé karty – dvojí pravidla pro užívání. Rozhodně by nebylo dobré používat kreditní kartu stejně jako klasickou debetní kartu, byť se od sebe vzhledově moc neliší a někdy je těžké na první pohled poznat, která je která.

Debetní karta je takovou kartou, se kterou se dostanete ke svému bankovnímu účtu – je možné platit v obchodech nebo si vybrat peníze z bankomatu. Nelze ovšem čerpat peníze takříkajíc „do mínusu“ a je tedy nutné vyjít s tím, co aktuálně máte k dispozici.

Naproti tomu v případě kreditní karty si můžete dovolit jít do červených čísel. Při vydání kreditní karty je vždy stanoven finanční limit, který musíte dodržet, ale pro běžné fungování domácnosti určitě postačí obvyklá suma, která činí třicet tisíc korun.

Něco jako kontokorent…

S kreditní kartou byste neměli zkoušet vybrat peníze z bankomatu, protože od toho je opravdu jen a pouze debetní karta. V případě, že Vám nevadí poplatek za výběr, který u některých bank přesahuje i stokorunu, klidně tak ale čiňte i pravidelně a nezapomeňte, že vybraná částka je okamžitě úročena.

Peníze, které si půjčíte díky kreditní kartě od banky na základě povoleného kontokorentu, pak bance splácíte podle předem dohodnutých pravidel.

Kreditní karta není stoprocentní zlo, ale nástroj, který může ideálně pomoci v případě finanční nouze. Zkrátka a dobře, je to jako s ohněm, dobrý sluha, ale na druhou stranu i zlý pán. Nikdy si od banky nepůjčujte více, než jste schopni později splácet, protože je to opravdu cesta do pekel.

Seznam nejvyužívanějších kreditních karet:

  • Era Kreditka
  • Kreditní karta Komerční banky
  • Home Credit kreditní karta
  • mKreditka
  • Kreditní karta České spořitelny
  • Citi kreditní karta

Využívejte bonusové akce

Jak u debetních, tak u kreditních karet můžete očekávat i zajímavé bonusy a slevy. Většina bank má totiž smluvní partnery, u kterých dostanete několikaprocentní bonus na celý nákup. V neposlední řadě, poplatek za držení kreditní karty bývá obvykle padesát korun měsíčně – ale první rok je zdarma a v případě, že utratíte dostatečnou hotovost, bývá odpouštěn.