Jak na vymazání z registru dlužníků

By | 24.7.2014

Měli jste v plánu koupit si lednici na splátky, ale společnost, u které jste si chtěli půjčit, vám sdělila, že vám peníze neposkytne, protože jste uveden v registru dlužníků? Zapsání na registr dlužníků jde poměrně rychle: stačí si totiž půjčit a jednou se opozdit se splátkami. Přestože jste dluh dávno uhradili, stále je vaše jméno v registru dlužníků uvedeno a vy jste v koncích. Jak na vymazání z registru dlužníků?

Registr dlužníků Solus hromadí údaje pouze o těch, kteří své smluvní závazky dlouhodobě neplatí v rámci členů sdružení Solus. Jedná se o banky, nebankovní společnosti, stavební spořitelny i mobilní operátory. Ve chvíli, kdy dlužník své dluhy splatí, není z registru vymazán okamžitě. Jak na vymazání z registru dlužníků? Pozor! Lhůta na výmaz je až 3 roky! (u služeb elektronických komunikací 1 rok). Pokud chcete odstranit z registru dlužníků, nejenže musíte uhradit veškeré dluhy, ale musí také uběhnout tato lhůta.

Ano – zní to zcela nelogicky a k tápání, jak na vymazání z registru dlužníků pokud už je dlužná částka zaplacena, by prostě nemělo docházet. Podle zákona musí správce provést výmaz z registru dlužníků v momentě, kdy byl dluh splacen. Kromě toho registry můžou zveřejňovat údaje o dlužnících pouze v případě, že s tím dlužník souhlasí, o čemž v říjnu 2013 rozhodl Úřad na ochranu osobních údajů. Registr však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a v současné době běží dvě správní žaloby vůči Úřadu na ochranu osobních údajů.

Dlužníci však mnohdy poskytli souhlas s uvedením jejich údajů v registru, aniž by si toho byli vědomi. Souhlas někdy bývá přímo součástí smlouvy a často je uveden ve všeobecných obchodních podmínkách. Jak na smazání z registru dlužníků v takovémto případě? Můžete svůj souhlas kdykoli zrušit a registr je následně povinen vaše údaje vymazat.

Jak odstranit záznam z registru dlužníků i poté, co by údaje měly být odstraněny, ale nejsou? Můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o zajištění opatření k nápravě. Úřad pak může správci za jeho jednání uložit pokutu ve výši až 5 milionů korun.

Jak na vymazání z registru dlužníků krok za krokem:

  1. Splaťte veškeré své závazky u společnosti, která vás do registru dlužníků nechala zapsat?
  2. Zrušte smluvní vztahy s touto společností
  3. Současně se žádostí o zrušení smlouvy pošlete společnosti odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů
  4. Poté lze požádat o výmaz údajů. V případě, že jste souhlas s poskytnutím údajů registru dlužníků neposkytli, písemně podejte žádost o výmaz svých údajů a odkažte také na tuto skutečnost
  5. Pokud vás registr ani poté neodstraní ze seznamu dlužníků, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o nápravu této skutečnosti
  6. V nejkrajnějším případě podejte žalobu na ochranu osobnosti a žádejte finanční náhradu