Homepujcka – Jak nenaletět podvodníkům

By | 24.8.2017

Při vybírání půjčky podvodníkům nenaletíte – když se budete řídit našimi radami

I v současnosti se stane, že se na trhu půjček vyskytnou podvodní poskytovatelé, kteří svým klientům po podepsání smlouvy, a dokonce už i před ním, velmi komplikují život. Jak to udělat, abyste se nestali další z řady obětí podvodných úvěrových poskytovatelů?

Úvěrové podvody jsou pestré

Ano, úvěrových podvodů bylo vynalezeno již mnoho. Jejich podstata je v tom, že podvodní poskytovatelé půjček svým klientům nadiktují nebo podstrčí takové podmínky, jejichž výsledkem je buď zaplacená záloha a půjčka ve výsledku žádná, anebo výrazné přeplacení půjčky oproti původní dohodě, na kterou podvodníci své klienty lákali.

Podvodné nabídky se vyznačují několika typickými rysy

Podvodnou půjčku na internetu i po telefonu můžete dobře rozeznat na první pohled či na první poslech. Stačí, abyste věděli, že podvodné nabídky mívají některý z těchto znaků:

 • Půjčka je inzerovaná na letáku, v novinách jako malý inzerát nebo na inzertním serveru – a není z inzerátu na první pohled poznat, jaká společnost je poskytovatelem půjčky. Malé inzeráty s obsahem několika málo slov typu“ Půjčíme peníze na výhodný úrok, máme nebankovní půjčky pro každého, kontaktujte nás po telefonu“ je jasný signál, že se chystá podvod. Sem rozhodně nevolejte.
 • Za půjčkou nestojí firma ale fyzická osoba – tedy jeden člověk. Tohle také většinou nedopadne dobře.
 • Když si zadavatele inzerátu přece jen najdete a navštívíte jeho webovky, zjistíte, že stránka je nekvalitní a hlavně bez podrobnějších kontaktních údajů.
 • Pro získání půjčky je nutné zaslat ověřovací poplatek – většinou ve výši několika tisíc korun. Pozor, nepleťte si to s korunovým poplatkem, který někteří poskytovatelé půjčky vyžadují od klientů k tomu, aby si ověřili, že účet, na který mají peníze zaslat, opravdu patří tomu klientovi, který o půjčku žádá. Tato praxe se často používá u online půjček, kde je identitu klienta poměrně obtížné ověřit. A koruna zaslaná z účtu je dobrou a hlavně jednoduchou ověřovací metodou. Tedy koruna je v pohodě, tisíce rozhodně ne.
 • Abyste půjčku získali, musíte zavolat na placené telefonní číslo. A když se dovoláte, stejně vám žádné podrobnější podmínky úvěru neposkytnou. Vyžadují osobní schůzku někde na veřejnosti.
 • Někdy podvodný poskytovatel půjčky dokonce vyžaduje, abyste zavolali na číslo začínající neobvyklou předvolbou (například 900). Tam musíte prý nahlásit osobní údaje. Hovorné vám prý bude vráceno po poskytnutí půjčky. Vězte, že nebude.
 • Neprofesionální jednání poskytovatele je dalším znakem zamýšleného podvodu, často nabízející mívá netypický zahraniční přízvuk nebo dokonce ani neumí dobře česky
 • Značné pravopisné chyby a překlepy v inzerátu nebo na stránce také nemají budit důvěru – profesionální a spolehlivá firma si na svých reklamách a prezentacích dává záležet, podvodník nikoliv.
 • Poskytovatel půjčky vás, zejména na osobní schlůzce, tlačí do podpisu smlouvy, aniž by vám dal nějaký čas na její prostudování. A vzít si smlouvu domů a tam si ji v klidu přečíst? To ani náhodou. Ale znemožnění tohoto ktoku není přímé – to byste totiž podvod hned poznali. Ten, kdo s vámi přijde jednat, se bude tvářit, že “není čas na váhání, brzy odlétá na dovolenou a prostě ještě teď je nutno půjčku podepsat, aby peníze dorazily ještě do konce týdne. Případně že pak on/ona bude pryč nebo bude mít jiná obchodní jednání, a proto by na vás už nezbyl čas. Takže teď, anebo vůbec – takových žadatelů, jako jste vy, oni mají denně desítky, takže na vás zase až tolik času není.” A vy pak prostě podlehnete dojmu, že této šance musíte teď hned využít, jinak bude pozdě.
 • Špatné zkušenosti na diskuzních fórech jsou tím nejjasnějším varováním před podvodnou půjčkou.
 • Když si dáte práci a na webu navštívíte obchodní rejstřík, firmu tam buď nenajdete anebo zjistíte, že je založena za zcela jiným účelem.

Na koho se tedy obrátit, abyste nenaletěli?

Na lidmi ověřené poskytovatele půjček, na společnosti, které se půjčováním oficiálně zabývají. A kde je najdete? Pokud je nechcete hledat odkaz od odkazu, zajděte si na online srovnávač půjček. A zjistíte, že i beze strachu o podvod se dají vyřídit půjčky, mezi nimi také sms půjčka nebo půjčka rychlá, které mají mnoho specifik, ale o jejich bezpečnost se u ověřených poskytovatelů bát nemusíte.

Půjde podvodníky někdy poznat snadněji?

Do budoucna by se měla situace na půjčkovém trhu zlepšit. Česká národní banka převzala koncem roku 2016 záštitu nad úvěrovým trhem, kdy kontroluje už nejen banky, ale i všechny nebankovní poskytovatele. Nyní je však takzvané přechodné období, kdy se nebankovní poskytovatelé u České národní banky teprve postupně registrují, žádají ji o povolení k pokračování ve své činnosti anebo k zahájení nových úvěrových služeb.  Seznam společností, které žádost o registraci podaly, najdete na tomto místě.

Ale všechno nějakou dobu trvá, a tak i nyní, i když už má Česká národní banka mít trh půjček pod kontrolou, se ještě najdou podvodníci, kteří nám znepříjemňují život. Oni se tu budou pohybovat asi vždy, ale už bude mnohem jednodušší si je prověřit. Přímo u České národní banky. Na stejném odkazu, jako funguje seznam podaných žádostí o registraci, najdete v budoucnu i seznam registrovaných subjektů, kteří prošli kontrolou ČNB a dostali od ní povolení k poskytování úvěrů.

Kdo v tomto seznamu nebude, bude moci být považován za pochybného poskytovatele půjčky.

Takže: rozum do hrsti a žádná zbrklá rozhodnutí! Shrňme, že podezřelé jsou malé inzeráty a letáky bez uvedení kontaktních údajů a názvu firmy, neprofesionální webovky s nedohledatelnými údaji typu IČO a adresa, vyžadované osobní schůzky v rušném prostředí, neumožnění vzít si smlouvu v klidu prostudovat domů, nutnost volat na neobvyklá telefonní čísla a také nutnost složit zálohu na půjčku vyšší než jednu korunu.

Když si na tohle dáte pozor, už nikdy nenaletíte!